خانه نو | دکوراسیون داخلی
مرجع پارسی دکوراسیون داخلی و معماری

نگاهی بر پروژه برج مسکونی یادمان در اردبیل

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

برج مسکونی یادمان در اردبیل ساختمانی است که توسط “آتلیه معماری” برای حضور در مسابقه معماری “افق طرح و اندیشه” طراحی شده بود، اکنون در حال اجرایی شدن است.

این تیم، طرح خانه های ایرانی که حیاط مرکزی داشتند را با ساختارآسمانخراش های نامنظم ترکیب کرده تا به یک کانسپت نورآورانه برسد.

برج های دوقلوی یادمان اردبیل بصورت ۲ برج ۲۶ طبقه ای در مجاور هم است که شامل ۱۸۰ واحد مسکونی، استخر، سالن ورزشی و مهد کودک است.

برج مسکونی

نمودار پروسه طراحی
هدف از برگزاری این مسابقه، دریافت طرح ‌های پیشنهادی برای احداث یک برج با معیارهای جهانی بود که نوآوری، پایداری و پاسخگو بودن ساختمان در برابر محیط در آن گنجانده شده باشد.

پلان همکف
طبقات ۱۹، ۲۰، ۲۱و ۲۲ به صورت طاق و برداشت از معماری سنتی و اسلامی موجود در شهر اردبیل به خصوص بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی طراحی شده اند.

در طبقات ۹، ۱۰، ۱۸ و ۱۹ راهروهایی با فضای سبز تعبیه شده که دو برج را به هم وصل می کند. در این راهروها، راهروی بالایی درهر زوج طبقات بصورت فضای باز و برای فصول گرم، و راهروی پایینی بصورت محیطی گلخانه ا‌ی و سرپوشیده برای زمستان ها در نظر گرفته شده است.

پروژه برج مسکونی یادمان در اردبیل را می توان به چند بخش ذیل تقسیم کرد:

ایجاد المان شهری در این برج مسکونی با الهام از مفاهیم بومی و سنتی منطقه؛ به عنوان نقطه عطفی برجسته در بافت شهری اردبیل.
ایده فضا به عنوان معماری سازگار با محیط زیست؛ برای تامین گرما از طریق راهکارهای مربوط به هر فصل: حفظ گرما در زمستان (برای شرایط سخت آب و هوایی در اردبیل) از طریق آتریوم های چند سطحی و سیستم خنک کننده در تابستان به وسیله سایبان و سیستم تهویه هوا.

تراس آسمانخراشهای بهارخواب که قابلیت انعطاف و تبدیل به آتریوم در زمان های خاص در زمستان را دارند و موجب کاهش فشار وارده بر سیستم گرمایشی و سرمایشی روزانه و فصلی می شوند؛ این تراس ها همچنین باعث می شوند با ادامه چمن کاری در قسمت هایی از حیاط و طبقه چهارم، شرایط برای ایجاد معماری سبزتر مهیا شود.

تجهیزات لازم برای بهره گیری از انرژی خورشیدی و بادی نیز در بام برج نصب می شوند.

پلان طبقه سوم
توده معماری به عنوان یک فرم به یادماندنی برای رسیدن به یک ساختار رسمی جدید.
ایده معماری فضا به عنوان فضایی انعطاف پذیر، که انعطاف پذیری، نفوذپذیری و ناپایداری در آن به عنوان کلمات کلیدی و جدایی ناپذیر “معماری تولیدی” به حساب می آید، و بر ماهیت منظم معماری دلالت دارد که شهر در آن به عنوان یک سیستم پویا مورد توجه قرار می گیرد.

تیم معمار: نظام الدین عنبری روزبهانی و علی اندجی گرمارودی (آتلیه معماری)
مکان: اردبیل، بلوار ساحلی
نوع کاربری: مسکونی
مساحت زمین: ۳۹۲۰ مترمربع
زیربنای ساخت: ۳۹۰۰۰ مترمربع

Yadegar-Tower Yadegar-Tower1 Yadegar-Tower2 Yadegar-Tower3 Yadegar-Tower4 Yadegar-Tower6 Yadegar-Tower7 Yadegar-Tower8 Yadegar-Tower9

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. فرض می کنیم که شما با این کار موافق هستید، اما اگر بخواهید، می توانید آن را لغو کنید. موافقم اطلاعات بیشتر

سیاست حفظ حریم خصوصی و کوکی ها

تشریفات مجالس