خانه نو | دکوراسیون داخلی
مرجع پارسی دکوراسیون داخلی و معماری

معرفی بهترین سبک های دکوراسیون داخلی در سال ۲۰۱۹

طراحی دکوراسیون داخلی به کلیه اقداماتی که در زیبایی منزل ، فروشگاه و محیط های اداری صورت میگیرد گفته میشود.

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل نخست به چیدمان داخلی به همراه سبک های دکوراسیون داخلی بپردازیم و سپس در آخر در مورد میزان درآمد طراحان داخلی به همراه معرفی مراکز آموزش دکوراسیون بپردازیم.

خانه جایی است که قرار است سالهای سال در آن زندگی کنید. اجرای یک دکوراسیون داخلی کسل‌کننده، یکنواخت و تکراری تنها سالهای ملال را برای شما ترسیم می‌کند. در دکوراسیون داخلی خانه، خلاقیت حرف اول را می‌زند. خانۀ شما باید حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد؛ حرفی که تا پیش از آن جاری نشده. اجرای دکوراسیون خلاق و حرفه‌ای ناخودآگاه نگاه شما را به زندگی تغییر می‌دهد.

سرفصل های این مقاله:

با کلیک بر روی هرکدام از لینک های زیر میتوانید سریعتر بخش مربوطه را مطالعه کنید

شما با خواندن این مقاله تقریباً نصف بیشتر راه را در مورد آموزش دکوراسیون داخلی طی کرده اید و به راحتی میتوانید خود را یک طراح داخلی بدانید.

تاریخچه پیدایش دکوراسیون داخلی

نقطه شروع طراحی داخلی را میتوان از زمان انسان های غارنشین دانست . آنها برای زیباتر کردن فضای زندگی خود از نقاشی هایی که بر روی دیوارها میکشیدند استفاده میکردند.

هاوارد کاتر باستان شناس بریتانیایی در سال ۱۹۲۲ میلادی زمانی که مقبره توتنخامون را باز کرد با دیدن جواهرات و ظروف لوازم تزئینی در کنار مقبره و جسد ، دیدگاه جدیدی در مورد زندگی مصریان و علاقه شدید آنها به تزئینات و طراحی در بین محققان به وجو آورد.

محققان حفاری های اولیه خود را شروع کردند و با مسئله ی جالبی روبرو شدند و آن این بود که حتی خدمتکاران نیز با اینکه از فقیرترین افراد جامعه مصری بودند نیز وسایل خانه خود را تزئین کرده بودند و این مسئله در زندگی آنان تاثیر زیادی داشته است.

اما از آنجا که مصریان هیچگاه رازهای خود را بر ملاء نمیکردند هنوز آمار دقیقی مبنی بر دلیل علاقه و انگیزه آنان برای طراحی و تزئین وسایل منزلشان در دسترس نیست.

به هر جهت رومی ها را میتوان اساتید طراحی نامید که هنوز هم در بسیاری از جهات در زمینه چیدمان داخلی شهرت خاصی دارند.

دکوراتور داخلی و طراح داخلی کیست ؟

در اوایل قرن بیستم به افرادی که با در نظر گرفتن یک اصول خاص سبک های دکوراسیون داخلی را پیداه میکردند دکوراتور داخلی مینامیدند. این افراد خود را درگیر فضاسازی و یا بازسازی ساختمان نمیکنند و فقط از طریق زیباشناسی فضایی را که در اختیار دارند با وسایل تزئینی ، مبلمان ، کاغذ دیواری ، پرده و غیره زیباتر میکنند .

اما طراح داخلی بیشتر به طراحی و نوسازی فضاهای داخلی کمک میکند. این افراد نه تنها ظاهر یک فضا را تغییر میدهند بلکه نوع کارایی و کاربری اتاق را نیز به صورت کاملمیتوانند تغییر دهند  به عنوان مثال اشخاصی که میخواهند منزل ، فروشگاه ، هتل و یا حتی بخشی از خانه خود را تغییر دهند و بازسازی کنند به سراغ این افراد میروند ، زیرا با علم و دانشی که دارند میتوانند پروژه را با کیفیت بهتری به اتمام برسانند.

آشنایی با سبک های دکوراسیون داخلیآشنایی با کلیه سبک های دکوراسیون و لیستی کامل از سبکهایی که وجود دارد

نخستین قدم برای شروع طراحی آشنایی کامل با سبک های دکوراسیون داخلی میباشد ، زیرا که سبک ها تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند و باید ببینید خود شما یا مشتریتان علاقه به چه نوع سبک دکوراسیون دارد.

سبک دکوراسیون داخلی مدرن :

واژه مدرن بسیار گسترده است اما در دکوراسیون داخلی به خانه هایی که از خطوط منظم و صاف استفاده کرده باشند گفته میشود.

در دکوراسیون مدرن بیشتر از پالت های رنگ ساده و اجناس شیشه و استیل استفاده میشود . در این سبک تمام وسایل منزل از مبلمان تا گلدان ها و غیره همگی دارای سطح های صاف و صیقلی براق هستند .

در دکوراسیون مدرن از اشکال هندسی دایره ها و چهارگوش ها استفاده بسیار زیادی میشود . این اشکال در تمام وسایل منزل به خوبی قابل روئیت هستند . اجناسی که از اشکال دایره در آنها استفاده شده است بیانگر احساس حرکت و پویایی در زندگی  میباشد و اجناسی که از چهارگوش های مانند مربع و مستطیل هستند بیانگر سرسخت بودن دنیای مدرن میباشد .سبک دکوراسیون مدرن یکی از سبک های پرطرفدار میباشد

با ترکیب این اجناس و اشکال هندسی تصویری از دنیای مدرنیته به ما الحاق خواهد شد .همچنین در این سبک آثار نقاشی ابستره و مجسمه هایی با مفاهیم انتزاعی میتواند دکور خانه را به طور شگفت انگیزی زیباتر کند.

سبک دکوراسیون داخلی امروزی :

سبک دکوراسیون امروزی اغلب با دکوراسیون داخلی مدرن این روزها به جای یکدیگر استفاده میشود اما این دو سبک با یکدیگر متفاوت هستند . مهمترین دلیلی هم که سبک امروزی با مدرن اشتباه گرفته میشود به واژه مدرن برمیگردد که در نگاه اول همه افراد فکر میکنند واژه مدرن همان امروزی است اما در این دو تفاوت های بسیار زیادی دارند . همانطور که در بالا گفتیم سبک مدرن از خطوط صاف و منظم پیروی میکند اما در سبک امروزی شما دستتون بیشتر باز است زیرا از قانون خاصی پیروی نمیکند و میتوانید از خطوط منحنی نیز از طراحی خود استفاده کنید.

سبک دکوراسیون امروزی با سبک مدرن بسیار نزدیک هستند و باید با دقت تفاوت ها را در آنها ایجاد کنید

همچنین در طراحی به سبک امروزی دیگر خبری از فضاهای رسمی خبری نیست و بیشتر به خودمانی و راحت تر بودن فضاها پرداخته میشود . فضای دکوراسیون امروزی احساس صمیمیت بیشتری به افراد منتقل خواهد کرد .

سبک دکوراسیون داخلی روستیک

نام دیگر سبک روستیک سبک روستایی میباشد . از نام دوم دیگر این سبک به خوبی میتوان متوجه شد در این سبک دکوراسیون داخلی از چه طرح های استفاده میشود .

این سبک معمولاً با استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب ، سنگ شکل میگیرد تا حس سادگی را در زندگی القاء ببخشد. سبک روستیک با توجه به طرح آن حس صادقانه و بی آلایشی را به وجود خواهد آورد.

سبک روستیک و یا همان سبک روستایی را در بیشتر خانه باغ های شمال ایران نیز میتوان مشاهده کرد

کلمه روستیک به معنای ” رنگ و رو رفته ” میباشد که به همین دلیل است که بیشتر وسایل خانه و دیوار ها از طرح های چوبی و فلزی پوسیده و زنگ زده است ، البته منظور از پوسیدگی و زنگ زدگی کهنه بودن و غیر قابل استفاده بودن آنها نیست . فقط در طراحی و رنگ آمیز سعی میشود نقاشی رنگ وسایل به صورتی باشد که همانند یک آهنگ زنگ زده و یا چوب آب خورده و باد کرده باشد .

سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی

در سبک دکوراسیون مینیمالیستی یا همان ژاپنی استفاده از رنگ های سفید و روشن محبوبیت بسیار بالایی دارد . در این سبک استفاده از رنگ های سفید و روشن در اشیاء و بخش های مختلف خانه میتواند آرامش بسیار زیادی را به همراه بیاورد. در سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی استفاده از وسایل اضافی و شلوغ کردن فضا ممنوع میباشد و نظم چیدمان وسایل بسیار مورد مهمی است .

در سبک دکوراسیون داخلی ژاپنی استفاده از نور سفید و نور طبیعی بسیار مهم است

در این سبک فضاسازی و استفاده از مبلمان ساده که رنگ های آن از دل طبیعت برگرفته شده باشد تاثیر بسزایی دارد .همچنین استفاده از گل و گیاهان در بخش های مختلف فضای شما میتواند حس آرامش بخشی به افراد منزل بدهد.

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که همه با نام کلاسیک آن را میشناسند . در این سبک هر عنصری بیانگر یک نعریف دقیق و معین میباشد .

این سبک به استفاده از تقارن و نظم بسیار حساس میباشد و تمام استفاده از عناصر و فضاها به این دو شرط پایبند میباشد . در این سبک هر چیزی امکان پذیر میباشد و به طور کلی سبکی پایدار میباشد . این سبک بیشتر به قرن هجدهم در انگلستان و فرانسه برمیگردد که اشراف زاده ها امارت خود را با وسایل تزئینی بسیار گران قیمت و زینتی شکل میبخشیدند .

سبک دکوراسیون کلاسیک نیز در بین ایرانی ها بسیار محبوب است و بیشتر ویلاها از این سبک در ایران پیروی میکنند

نکات مهمی که در مورد این سبک باید بدانید این است که این چیدمان به هیچ وجه با شلوغی و بی نظمی کنار نمی آید و استفاده از وسایل بسیار زیاد فقط با این شرط که تقارن در آنها دیده شود جایز است . در این سبک بیشتر وسایل چوبی و شیشه ای هستند که از رنگ های قهوه ای ، بژ و کرم تهیه میشود.

سبک دکوراسیون داخلی چینی

در سبک چینی یا همان فنگ شویی سه اصل بسیار مهم وجود دارد : سادگی ، انرژی و طبیعت که اصل پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله ای میباشد .

در این سبک دکوراسیون داخلی و چیدمان داخلی استفاده از متریال چوب بسیار در نظر گرفته شده است و در همه جا میتوان وسایل چوبی را مشاهده کرد . کاربرد اصول فنگ شویی ” باد و آب ” که وظیفه برقراری اعتدال میان انرژی ها را دارد از خصوصیات بارز سبک چینی میباشد .

استفاده از رنگ های قرمز ، مشکی ، زرد و طلایی در این سبک بسیار زیاد میباشد که دو رنگ قرمز و مشکی اهمیت بالاتری نسبت به دو رنگ دیگر دارد . در این سبک استفاده از مبلمان و وسایل چهارگوش کمتر استفاده میشود و تمام وسای دارای منجنی هایی منظم هستند.

سبک دکوراسیون چینی با توجه به فیلم هایی که دیده ایم به خوبی و راحتی قابل شناسایی است

تمام این اصول را در نقاط مختلف خانه میتوان مشاهده کرد به عنوان مثال چینی ها اصلاً اعتقادی به میزها و تخت خواب هایی که تزئین شده باشند ندارند و در بیشتر مواقع نیز خوابیدن بر روی زمین و یا غذا خوردن بر روی یک میز بسیار ساده چوبی را بسیار مهم در آرامش دادن به روحیات خود میدانند.

سبک دکوراسیون داخلی مراکشی

دکوراسیون داخلی مراکشی یکی از عجیب ترین سبک های دکوراسیون است که ترکیب سه سبک عربی, آفریقایی و مدیترانه ای میباشد و این ترکیب به تاریخچه این کشور برمیگردد.

از خصوصیات بارز این سبک میتوان به استفاده از رنگ های بسیار زیاد شاد نام برد که در تمام اجزای خانه میتوان از آن استفاده کرد . همچنین استفاده از طاق ها و ستون های بسیار بلند چوبی در این سبک باعث شده است که فضای استفاده از بیشتر بخش های خانه به راحتی امکان پذیر باشد که این موضوع به هنر هندی ها میباشد که وارد این سبک و کشور مراکش شده است .

در سبک دکوراسیون مراکشی استفاده از طاق و پنجره بسیار اهمیت دارد و این دو عنصر را میتوان شناسنامه سبک مراکشی دانست

دیوار ها در این سبک همگی گچی هستند و به وسیله رنگ های شاد که در دسته خنثی و کمرنگ هستند رنگ آمیزی میشود .

سبک دکوراسیون داخلی مصری

همانطور که در مقدمه گفته شد سبک مصری اولین سبک دکوراسیون داخلی میباشد . با توجه به گفته بعضی از محققان حتی بیشتر سبک های امروزی برگرفته شده از سبک دکوراسیون مصری میباشد .

در سبک مصری خلق باشکوه فضاهای داخلی خانه امر بسیار مهم است و برای این کار استفاده از ستون های عظیم و منقش توصیه شده است. مصری عاشق رنگ هستند و به همین دلیل خانه های آنها بسیار رنگارنگ و شاد میباشد . این رنگ ها را شما در وسایل ، نقاشی ها ، پتینه ها و پرده های دیوار خانه های مصری به خوبی میتوانید مشاهده کنید

سبک دکوراسیون داخلی مصری به خوبی قابل شناسایی است و شما با استفاده از چند سردیس و مجسمه میتوانید این سبک را پیاده سازی کنید

در دکوراسیون داخلی مصری وجود طاقچه هایی پر از اشیاء تزئینی و مجسمه و… دردل دیوار ها  جلوه خاصی به این سبک بخشیده است. در این سبک، هنر، فریاد می‌زند. در دکوراسیون منزل به این شیوه، از سنگ‌های طبیعی، ستون‌های پرحجم، پنجره‌های نقاشی شده، کنده‌کاری‌های زیبا و نقاشی‌های خوش‌آب و رنگ استفاده می‌شود. اشیاء قیمتی و عتیقه در این سبک بسیار حائز اهمیتند. رنگ‌ها در این سبک، اغواکننده و افسون‌گر هستند. در این سبک از تاقچه‌هایی با انواع دکوراسیون‌ های قیمتی بهره می‌برند.

سبک دکوراسیون داخلی رومی

مطمئاً با شنیدن واژه رم به یاد ستون هایی عظیم به همراه مجسمه هایی زیبا و عظیم خواهیم افتاد ، پس شناخت سبک دکوراسیون داخلی رومی بسیار ساده است و از خصوصیات مهم سبک رومی استفاده بجا از تزئینات و مجسمه سازی میباشد.

استفاده از سردیس به جای مجسمه های بزرگ در سبک رومی باعث شد که به خوبی بتوان این سبک را در کوچکترین فضاها نیز استفاده کرد. طاق های نیم دایره، استفاده از موزائیک روی دیوار، نواره، آب نما، سونا و استخر و تبدیل نقاشی دیواری به کاغذ دیواری از رنگ خصوصیات معماری این سبک دکوراسیون هستند .

در سبک رومی استفاده از مبلمان هایی با سایز استاندارد و کوچک جهت نمایش بهتر نقاشی های گلادیاتور ها و پارچه های منقوض و اشیاء دکوراتیو بسیار مهم و الزامی است. طیف های مختلف زرد، آبی، سبز، قهوه ای، و همچنین طیف های خنثی تر مانند انواع خاکستری، صورتی ملایم و رنگ خاک رس، از جمله رنگهایی است که در این سبک به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد.

سبک رومی را میتوان یک سبک بسیار گران دانست زیرا استفاده از این سبک نیاز به وسایل زینتی بسیار گران قیمت را دارد

محیط هایی به سبک رومی معمولا کفپوش هایی از جنس چوب، سنگ و مرمر بکار گرفته می شود. از اصلی ترین مشخصات این سبک بکارگیری تقارن و تعادل در دو سوی اتاق (سمت راست و چپ) و قرار دادن آینه ای در نقطه مرکزی آن است. ستون ها نیز از دیگر خصیصه های سبک کلاسیک است که به معماری یونان بازمی گردد، و نمودهای آن در طراحی داخلی بصورت تاکید بر خطوط عمودی راه راه روی دیوارها و پرده است.

سبک دکوراسیون داخلی ماوریک

سبکی که میگوید هرکاری دوست داری بکن هیچ مشکلی ندارد !!! این سبک دکوراسیون برگرفته شده از کلمه Maverick  میباشد که به معنای فردی مستقل که عضو هیچ گروهی نمی باشد است. این سبک بخشی از سبک مدرن است اما با این تفاوت که بسیار گستاخ است و به هیچ قانونی اعتقاد ندارد و کار خودش را میکند.

شما در نگاه اول به این سبک به خوبی پی خواهید برد که بسیار عجیب و غریب و حتی زننده است اما به هر جهت جسورانه است و کاری به کسی ندارد .

همانطور که در این عکس میبینید سبک مارویک را میتوان شلوغترین و بی قانون ترین سبک دکوراسیون داخلی دانست

محدودیت رنگی در این سبک دکوراسیون داخلی اصلاً وجود ندارد و مهمترین مسئله برای آن عقیده شما است که میخواهید چه رنگ در کجا باشد ، همین.

در انتخاب مبلمان و وسایل شما مجاز هستید هر وسیله ای با هر رنگی که دوست دارید را انتخاب کنید اما نباید زیاد نزدیک به سبک کلاسیک باشد این سبک بیشتر علاقه به مد روز دارد و استفاده از جدیدترین مبلمان های مدرن ، لوستر های مدرن و غیره را بسیار دوست دارد.

اگر فردی منظم باشید مطمئاً این سبک به خوبی میتواند شما را دیوانه کند و از دیدن فضایی با این سبک بسیار متنفر خواهید شد.

سبک دکوراسیون داخلی هندی

مهمترین و ویژه ترین عنصر در این سبک دکوراسیون رنگ است. وجود تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن دوزی ظریف، چهل تکه و مندیر ( معبد کوچکی که هر جایی در  خانه غیر از اتاق خواب می توان قرار داد) و استفاده از نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و همینطور نقش فیل (اعتقاد هندوها بر به ارمغان آوردن ثروت) از خصوصیات آن محسوب می شوند.

سبک دکوراسیون هندی بسیار زیبا است اما به این شرط که از پرده و پارچه ها و رنگ ها به خوبی و با دقت بکار گرفته شود

رنگ های نارنجی ، صورتی  و قرمز آن هم از نوع تند و تیز و ترکیب آنها با سبز یشمی، آبی و طلایی از بارزترین  نشانه های این سبک است.  قاب ها و میزهای منبت کاری شده، کوسن های  سرمه دوزی و گلدوزی شده ، انواع مجسمه و شمع و عود نیز  کامل کننده این سبک می باشد.طراحی داخلی هندی یکی از مدل‌های پیچیده، جالب و عجیب غریب است. به دلیل اختلافات فرهنگی، تاریخی و هنری در سرتاسر هند، دکوراسیون داخلی هند بسیار متنوع است.

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال از آن دسته سبک ها است که طرفداران بسیار زیادی دارد و هماهنند سبک مدرن میباشد و حتی ساده تر از آن . در سبک مینیمال استفاده از پالت های رنگی خنثی و به ویژه رنگ سفید بسیار زیاد استفاده میشود . در این سبک وسایل اصلاً زرق و برق دار نیستند و سادگی را در تمام وسایل به خوبی میتوان مشاهده کرد.

سبک دکوراسیون مینیمال هم مانند سبک مدرن میباشد با ابن تفاوت که رنگ ها و استفاده از وسایل دکوری در این سبک بسیار کمتر و کم هزینه تر میباشد

واژه مینیمال به معنای سادگی و حذف عنر های اضافی از محیط میباشد . در سبک مینیمال استفاده از رنگ های تضاد بسیار کارایی دارد و استفاده از تضاد های رنگی باعث میشود فضا زیاد خنثی دیده نشود و حس خوب و آرامش بخشی را به محیط بدهد .

سبک دکوراسیون داخلی باروک

سبک باروک در اواخر سده شانزدهم میلادی و در تقابل با اولین سبک (رنسانس متاخر) یا به اصطلاح سبک «منریسم» در ایتالیا ظهور یافت و آنگاه بخش اعظم اروپا را درنوردید. یکی از ویژگی‌های برجسته این سبک حفظ تعادل و ایجاد وحدت در عناصر متراکم و متنوع است. در سبک باروک تلاش جهت ایجاد هماهنگی و همگنی بین عناصر و مفاهیم متنوع و به‌هم‌آمیخته مطرح می‌شود تا بدین ترتیب فضایی شکوه‌مند و پرابهت خلق شود.

وجه مشخصه هنر باروک که آن را کاملا از هنر کلاسیسم متمایز می‌سازد، تاکید آن بر حرکت و پویایی است که در تضاد با فرم‌های ایستا و سنگین هنر کلاسیک قرار می‌گیرد. این جنبش هنری با مایه گرفتن از نگرش انسان‌گرایانه دوران رنسانس، رویکردی نوین به مواهب زندگی انسانی دارد و با به کارگیری شیوه‌هایی، آمیزش نور، رنگ و حرکت احساسات بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این سبک را در خانه ها و ویلاهای اشرافی میتوان مشاهده کرد که از وسایل دکوری گران قیمت استفاده شده است

این سبک دکوراسیون داخلی در معماری به صورت خلق یک فضای کلی در مرکز و الحاق فضاهای فرعی و نمای پیشین بنا به آن نمود می‌یابد. در آثار نقاشان و مجسمه‌سازان سبک باروک، چهره‌ها حالت هیجان‌زده دارند و پیکره‌ها به حالت متحرک و پویا نمایش داده می‌شوند. چین‌وشکن لباس‌ها و نقوش مواج تزئینی در آثار این هنرمندان به شکل اغراق شده‌ای به چشم می‌خورد.

سبک دکوراسیون داخلی روکوکو

پیدایش این سبک به فرانسه برمیگردد جایی که برای نشان دادن اعتراض به شکوه و عظمت افراظی کاخ اشراف زاده ها در میان مردم عادی شکل گرفت . با استفاده از سبک دکوراسیون داخلی روکوکو شهرهایی کوچک به همراه تزئینات بسیار زیبا و ریزه کاری های فراوان در فضاهای داخلی به وجود آمد .

تزئینات آن از خطوط منحنی اشکال صدفی رنگ‌های صورتی آبی و سبز روشن به وفور استفاده می‌شود. در زمینه نقاشی شیوه‌های گوناگونی در این دوران پدید آمد. این شیوه در اوایل قرن ۱۸ در پاریس علیه مقررات سفت و سخت سبک باروک پدید آمد. سبک باروک مزین به رنگ‌های نور، طرح‌های نامتقارن، منحنی و طلا بود اما هنرمند و معمار رکوکو بر خلاف سبک باروک سیاسی نبود و تم‌های عجیب و غریب داشت .

سبک روکوکو را میتون یک سبک بازیگوش و شاد برای دکوراسیون داخلی خانه های بسیار بزرگ دانست

در کل سبک رکوکو اهل تفریح و بازی و شوخ بود. طراحی داخلی اتاق‌های عجیب و غریب به عنوان یک اثر کل از هنر با ظرافت و پر اب و تاب بود در این سبک مبلمان، مجسمه‌های کوچک، آینه‌های تزئینی و پرده نقش دار، نقش برجسته و نقاشی دیواری جز اصول طراحی بود. در پایان قرن ۱۸ تم‌های عجیب و غریب تا حد زیادی با سبک نئوکلاسیک جایگزین شد. در سال ۱۸۳۵ واژه نامه‌های آکادمی فرانسه اظهار داشت که این کلمه عجیب و غریب “معمولا از نوع زینت، سبک و طراحی در ارتباط با سلطنت لویی پانزدهم و آغاز آن از لویی شانزدهم را پوشش می‌دهد”. این نتیجه شامل تمام انواع هنر از سراسر اواسط قرن ۱۸ در فرانسه است.

سبک دکوراسیون داخلی انگلیسی

سبک دکوراسیون داخلی  در دوره ای تقریباً فراموش شده بود و استفاده بسیار زیادی از آن نمیشد اما چند وقتی است که سبک دکوراسیون انگلیسی بسیار پر استفاده شده است و محبوبیت خوبی را مجددا کسب کرده است .

عناصر اصلی این سبک پارچه های چیت گلدار، کاغذدیواری های پر نقش و نگار، و قالی های رنگارنگ، و ترکیبی از اشیاء هنری قدیمی، قیمتی، و بسیار کاربردی است.

سبک دکوراسیون انگلیسی با توجه به آی و هوای این کشور که سرد میباشد حس گرما و امنیت را القاء میکنید

این سبک در طول زمان تغییرات بسیار زیادی پیدا کرده است اما همیشه هویت خود را نگه داشته است . آب و هوای بریتانیا یکی از مهمترین عوامل تغییر در این سبک میباشد .

سبک دکوراسیون داخلی یونان باستان

این سبک دکووراسیون به سبک سنتی ایرانی که در ادامه به آن خواهیم رسید بسیار نزدیک است و استفاده از عناصری مانند حکاکی های باستانی و سنگ های مرمر به خوبی در آن دیده میشود.

پالت رنگی این سبک بسیار جذاب است و شکوه و عظمت آن دوره را به خوبی نمایش خواهد داد . شما مطمئاً نمونه های این سبک را در بسیاری از فیلم های تاریخی مشاهده کرده اید.

یکی از زیباترین و البته پرهزینه ترین سبک های سبک یونان باستان است و دلیل آن هم استفاده از وسایل تزئینی طلایی و ستون های بسیار بلند میباشد

در این سبک دکوراسیون داخلی استفاده از اشکال به خوبی حس پویایی و حرکت را در فضا ایجاد میکند

سبک طراحی دکوراسیون فرانسوی

فرانسه را با نام کشور عشق میشناسیم و این عشق و رمانتیک بودن را در سبک دکوراسیون آن نیز به خوبی میتوان احساس کرد . استفاده از رنگ های کرم و ملایم مانند طیف های زرد ، طلایی و قرمز و همراه با مصالحی مانند سنگ و آجور از ویژگی های این سبک به شمار می آید.

در سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی معمولاً از ظروف چینی به همراه پارچه های و رومیزی هایی زخیم استفاده میشود و روکش مبلمان های دامن دار ، پارچه و پرده های بلند نیز از دیگر ویژگی های این سبک می باشد.

سبک دکوراسیون داخلی فرانسوی یک سبک بسیار زیبا و عاشقانه است که حس رمانتیک بودن را افراد خانه القاء میکند

همانند ایرانیان استفاده از فرش در این سبک بسیار با اهمیت میباشد و گچ بری های زیبا بر روی دیوار و سقف خانه ها از دیگر خصوصیات سبک دکوراسیون فرانسوی میباشد.

سبک طراحی دکوراسیون سوئدی

در این سبک رنگ اصلی سفید میباشد و دیگر رنگ های شاد مکمل آن ، در سبک سوئدی دکوراسیون داخلی فضایی گرم در محیطی سفید رنگ جلوه می کند. استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی این سبک به دلیل نورپردازی با استفاده از نور طبیعی است. در کنار تم رنگی سفید، به کار بردن رنگ های شاداب باعث گرمی و جذابیت دکوراسیون می شود.

یکی از اصول اساسی این سبک استفاده از رنگ های خنثی و روشن در دکوراسیون است. قسمت های اصلی که از رنگ خنثی در آنها استفاده می شود، کف، سقف و دیوارها می باشد. علت به کار بردن چنین رنگ های خنثی در زمینه دکوراسیون داخلی، نمود کردن نور طبیعی در فضا است.

زمانی که نام سوئد به گوش ما میخورد خود به خود یاد نظم و تمیزی این کشور می افتیم - سوئدی ها این دو اصل را نیز در سبک دکوراسیون منازلشان نیز رعایت میکنند

برای به کار بردن رنگ های دیگر در محیط استفاده از رنگ های گرم خیلی کم است. بیشترین استفاده از رنگ ها سبز و آبی می باشد. سبز و آبی در این سبک دکوراسیون قرار است که بی روحی محیط را از بین ببرند. پس در انتخاب آنها دقت کنید.

سبک طراحی دکوراسیون آرت نوو

جنبش آرت نوو با وجود عمر کوتاهش، امروزه همچنان بر طراحی تأثیرگذار است. از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، هنرمندان و طراحان، این سبک معماری، هنرهای تزیینی و مد را که ترکیبی از اشکال زنانه بود، اشاعه دادند. هدف این جنبش این بود که کاملا اصیل باشد و هیچ چیزی از گذشته را تقلید نکند.

احیا گر سبک تزئینی درماتیک باروک و هدف آن نمایش ارزش های تزئینی خطوط منحنی. استفاده زیاد از انواع کف پوش های چوبی از خصوصیات این سبک دکوراسیون داخلی است. نقاشی روی شیشه از این سبک ابداع شد.

با وجودی که سبک آرت نوو در آغاز تحسین شد، اما شهرتش خیلی زود رو به کاهش گذاشت. منتقدان این سبک را به خاطر داشتن جزییات بیش از حد، گران بودن و اسراف گرایانه بودنش متهم کردند.

پیچ و تاب های عناصر تشکیل دهنده این سبک دکوراسیون هر بیننده ای را یاد دلبری و اشوره زنانه خواهد انداخت

با وجود این، زیبایی آرت نوو غیر قابل انکار است و امروزه هنوز هم مورد تحسین می باشد.

از ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی آرت نوو میتوان به : استفاده از خطوط خمیده ، فرم‌های گیاهی ، ایجاد حس حرکت در آرایه‌ها ، عدم تقارن در طرح ، استفاده تزیینات در حد افراط ، استفاده تزیینات در تمام اجزای ساختمان کف، دیواره‌ها، نرده پله، ستون و سرستون‌ها، دستگیره، لوسترها و غیره اشاره نمود.

سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

سبک ویکتوریایی یکی از سبک های باشکوه میباشد که حس عاشقانه و عارفانه را به فرد القاء میکند . ین سبک را می‌‌‌توان یکی از سبک‌‌‌های تلفیقی دانست که برگرفته‌شده از سبک سنتی اروپایی، خاورمیانه و آسیا است.

در سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی استفاده از مبلمانی با تزئینات بسیار و پرده‌‌‌هایی از جنس مخمل مرسوم است. درگذشته وسایل چوبی به‌کاررفته در این سبک را با چوب‌‌‌های سنگین و گران‌‌‌قیمت می‌‌‌ساختند. یکی از ویژگی‌‌‌های اصلی این سبک از دکوراسیون داخلی توجه به جزئیات و ریزه‌‌‌کاری‌‌‌ها است. سبک ویکتوریایی برگرفته از سبک گوتیک است که در کلیسا‌‌‌های قدیمی و قصر‌‌‌های تاریخی استفاده می‌‌‌کردند. تفاوت این دو سبک در رنگ‌‌‌های بکار رفته در طراحی دکوراسیون است.

سبک ویکتوریا باید به گونه ای باشد که حس عاشقانه و عارفانه را در فضا ایجاد کند پس استفاده از وسایل دکوری در این سبک بسیار مهم میباشد

در طراحی داخلی به سبک ویکتوریایی از مبلمانی دارای خمیدگی‌‌‌ بسیار با دکمه‌‌‌هایی شبیه به الماس، دسته‌‌‌ها و پایه‌‌‌های حکاکی شده استفاده می‌‌‌کنند. از وسایل تزئینی و اثاثیه با ارزش و گران‌بهایی همچون مجسمه‌‌‌های نیم‌تنه، نقاشی‌‌‌های قاب گرفته‌شده، پارچه‌‌‌های گران‌‌‌قیمت طرح‌‌‌دار و شیشه‌‌‌های رنگی بهره می‌‌‌برند.

سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو

هنر تزئینی یا همان آرت دکو یک جنبش هنری است که در میان جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم شکل گرفت . آرت دکوی امروزی در دکوراسیون منزل و طراحی داخلی، ضمن هماهنگی با نوآوری های عصر امروز، فاکتورهای این جنبش هنری را نیز در دل خود نگاه داشته است. در ادامه به برخی از ویژگی های این سبک هنری در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم.

آرت دکو هنری ساکن و آرام نیست. توانگرایی در قالب تجملات، می تواند اصلی ترین ویژگی این نوع هنر باشد که موجب می شود المان هایی هیجانی و انرژیک در تمام جنبه های آن نمود پیدا کنند. از جمله این المان های پر انرژی می توان به طیف رنگ های شاخص و هیجانی اشاره کرد.

این سبک با هنرمندان رابطه بسیار خوبی دارد و خلق شده است برای خانه های هنری تا احساس هنری را در آنها بیشتر کند

به این ترتیب وقتی طیف رنگی مورد نظر خود را انتخاب می کنیم، دو نوع رویکرد را می توانیم در پیش داشته باشیم. رویکرد اول استفاده از خانواده رنگ های خنثی است. بر همین اساس از رنگ هایی همچون سفید و کرم، قهوه ای شکلاتی و مشکی به عنوان محور اصلی پالت رنگی استفاده می شود و در کنار آن رنگ های گرم را نیز می توان به کار برد.

سبک طراحی دکوراسیون گوتیک

گوتیک در واقع نوعی از معماری است که در زمان قرون وسطا بر روی کلیساها اجرا میشده است . نگاه اول این سبک فضایی از وحشت و ترس را در افراد ایجاد می‌کند و برخی بر این عقیده هستند که سبک گوتیک تنها برای کلیساهای قدیمی و مکان‌های تاریخی مناسب است.

برخلاف دیگر سبک‌های موجود در طراحی و دکوراسیون داخلی به ‌سادگی می‌توان زمان پیدایش سبک گوتیک را تخمین زد. این طراحی اولین بار در سال ۱۱۵۰ میلادی به وجود آمد و هنوز هم سبکی پرطرفدار است که در اروپا شاهد آن خواهید بود.

سبک گوتیک یکی از ترسناک ترین سبک های دکوراسیون داخلی میباشد که شخصی این سبک را می پسندد واقعاً نوع نگاه خاصی به زندگی و جامعه دارد

نشانه‌هایی که سبک گوتیک با خود همراه دارد، ستون‌های قوس‌دار آن بوده و طرح و رنگی بخصوص که در خود جای‌داده است و عموماً این نوع از طراحی را بیشتر در کلیساها می‌توان یافت و به همین دلیل است که عده‌ای این سبک را همان سبک کلیسایی می‌خوانند.

سبک دکوراسیون داخلی اوریگامی

واژه اوریگامی از زبان ژاپنی میباشد که ترکیب دو کلمه “اورو” به معنای خم کردن و “یگامی” به معنای کاغذ تشکیل شده است .

سبک دکوراسیون داخلی اوریگامی در طراحی لوازم دکوری مانند مبلمان ، لوستر ، چراغ مطالعه و غیره استفاده میشود .

سبک اوریگامی در طراحی داخلی از دیگر سبک های بسیار کمتر استفاده میشود و بیشتر وظیفه خلق وسایل دکوری را بر عهده دارد

البته شما این سبک را در بعضی از مراکز خرید و فروشگاه ها نیز میتوانید مشاهده کنید که دیواری را مانند یک کاغذ تکه تکه شده در کنار هم قرار داده اند.

سبک دکوراسیون داخلی مونوکروماتیک

مونوکروماتیک یکی از سبک های دکوراسیون داخلی ست که اجرای آن نسبت به سایر سبک ها آسان تر میباشد. این سبک با ایجاد تعادل از طریق کنار هم قرار دادن اشیاء تک رنگ همراه است. در سبک مونوکروماتیک از یک رنگ در طیف های تیره تا روشن استفاده میشود و انتخاب المان ها بر اساس یک رنگ مشخص صورت میگیرد.انتخاب رنگ در طراحی به این سبک بر اساس روحیات افراد انجام میشود. برخی افراد رنگ های شاد و پرانرژی را میپسندند و برخی دیگر رنگ های آرام بخش و ملایم را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب میکنند.

ساده ترین راه برای ایجاد فضایی سرشار از هارمونی استفاده از الگوی مونوکروماتیک است. با دانستن اصول استفاده از رنگ های مونوکروماتیک و رازهای به کار بردن آنها میتوانید به راحتی فضایی زیبا و جذاب خلق کنید. واژه مونوکروماتیک از نظر ادبی به معنای تک رنگ است اما در دکوراسیون داخلی به معنای استفاده از یک رنگ واحد در طیف های تیره تا روشن برای ایجاد فضایی زنده میباشد.

اگر عاشق یک طیف رنگی هستید حتماً از سبک دکوراسیون داخلی مونوکروماتیک استفاده کنید

سبک مونوکروماتیک مناسب فضای کوچک است زیرا استفاده از سایه و تن های مختلف یک رنگ خاص باعث میشود فضا بزرگتر جلوه کند. جذاب ترین و لذت بخش ترین روش برای تکمیل الگوی رنگ در این سبک افزودن بافت و چاپ است. بافت به سطح ناهموار اتاق جذابیت و زیبایی میبخشد و باعث ایجاد سایه روشن در سطوح تک رنگ میشود. کوسن ها, فرش و پرده عناصر خوبی برای افزودن بافت به فضا هستند.

سبک طراحی دکوراسیون ایرانی

سبک دکوراسیون داخلی ایرانی به دو بخش دوران قاجار و دوران ایران باستان تقسیم میشود .

سبک دکوراسیون داخلی قاجاریه  : در چیدمان سنتی قاجار که زمان نزدیکتری به ما دارد، ‌اغلب از روکشهای قرمز تیره موسوم به «لاکی» استفاده می‌کنند. صندلی‌های چوبی با رنگ سبز باز و روکش‌های لاکی، صندوقچه‌های سبز روشن با نقاشی گل مرغ و مخده، بالش‌های بزرگ برای لم دادن که از مخمل قرمز تهیه شده، خصوصیات این معماری را نشان می‌دهد. کفپوش قالی‌ کاشان و کاشمر با این نوع دکور هماهنگ است.

همچنین استفاده از میزهای خاتم کاری شده با فرش های کرم قهواه ای ( شتری ) و طرح های بسیار زیبای بته جقه و قالی های رنگین میتواند این سبک را خلق کند.

از مهمترین مکان‌های تاریخی که از این سبک استفاده شده است میتوان به خانه‌های قدیم مانند کاخ صاحبقرانیه تهران، بروجردی‌های کاشان و زینت‌الملک «نارنجستان» شیراز اشاره کرد که هنوز حال هوای تازه و خوش گذشته را دارند، با دقت در این مکان‌ها فکر شما متمرکز می‌شود.

سبک دکوراسیون داخلی ایرانی که در تمام نقاط ایران به خوبی قابل مشاهده هستند

سبک دکوراسیون داخلی ایران باستان : این سبک بیشتر نگاهی به دوره هخامنشان و شکوه عطمت ایران در آن دوران دارد . استفاده از سنگ های مرمر برای دیوار ها، حکاکی هخامنشی بر روی ستون ها و سردر، استفاده از تندیس های باستانی و هخامنشی ، استفاده از پالت رنگ های خنثی مانند سفید و کرم در کنار رنگ های باشکوهی مانند آبی ارغوانی و زرشکی از خصوصیات مهم این سبک میباشد.

ستون های بلند و درب های چوبی عظیم و سنگین ، قاب های عظیم از جنس مرمر ، سر ستون های شیر و اسب بالدار و هرآنچه که شما را یاد ایران باستان بیندازد در این سبک دکوراسیون داخلی استفاده میشود.

میزان درآمد شغل دکوراسیون داخلی ( دکوراتور داخلی ) چقدر است ؟

میزان در آمد یک دکوراتور داخلی به سه مورد بستگی دارد : میزان سابقه ، محل دفتر و روابط شما . این شغل از آن دسته شغل هایی هست که نخست میزان بودجه مشتری را نگاه میکنند و سپس قیمت میدهند . به عنوان مثال شما اگر دفتری در محله های وسط شهر تهران داشته باشید و مشتری به شما رجوع کند و قیمت یک پروژه را ۵ میلیون تومان اعلام کنید همین پروژه را در دفتری در بالای شهر تهران میتوانید بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هم قیمت بدهید !!!

البته در بعضی از سایت های کاریابی قیمت هایی برای دکوراتور ها ثبت شده است که هیچکدام از دکوراتور ها آن را قبول ندارند .

میزان درآمد یک طراح داخلی و شغل دکوراسیون داخلی

اما میزان در آمد دکوراتور ها در کشور های مختلف به صورت زیر میباشد:

آمریکامیزان متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۱۰ برای طراح داخلی، ۴۶.۲۸۰ دلار (متوسط درآمد همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۷.۶۰۰ دلار بوده است.
استرالیامیزان متوسط درآمد سالانه طراحان داخلی حدود ۵۲.۰۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.
انگلستانمیزان متوسط درآمد سالانه طراح داخلی برای افراد تازه کار بین ۲۳.۰۰۰ تا ۳۱.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه ۴۱.۰۰۰ دلار و برای طراحان ارشد بیش از ۶۸.۰۰۰ دلار می باشد.
ایراناز ماهیانه ۲ میلیون تا ۸۰ میلیون تومان متفاوت است!

آیا شغل دکوراسیون داخلی آینده دارد ؟

شاید در نگاه اول به این سوال ، به این فکر کنید که الان هر کسی ادعا میکند که در دکوراسیون داخلی مهارت دارد و شهر پر شده است از دفاتر و مغازه هایی که در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت میکنند و زمینه نیروی کاری در این حرفه پر شده است اما قابل توجه است که بدانید اساتید طراحی داخلی در ایران بسیار کم است و بیشتر آموزشگاه ها و دانشگاه ها نیازمند نیروهای کاربلد هستند .

مغازه خدمات دکوراسیون داخلی در ایران و تهران

متاسفانه از آنجایی که خیلی از افراد اصلاً علم این کار را ندارند و با بازسازی خانه و تغییر دادن دیوار چند قسمت از خانه و خرید چند لوستر ، وسایل دکوری و مبلمان ادعا میکنند که دکوراسیون داخلی را تغییر داده اند !! . اگر به کارهای این افراد نگاه کنید میبینید که حتی نزدیک به هیچکدام از سبک های دکوراسیون نیست و فقط تنها کاری که انجام داده اند خرید وسایل نو و رنگارنگ است !!!

کافیست در گوگل کلماتی مانند تغییر چیدمان منزل ، طراحی داخلی آنلاین منزل و یا مشاوره رایگان طراحی داخلی منزل را جستجو کنید میبینید که چقدر این کار طرفدار دارد.

حتی این روزها کارهای جدیدی که به این رشته نیز مربوط میباشند در کشورمان ایران شکل گرفته است که در آمد بسیار بالایی دارد ، یکی از این کارها مشاوره چیدمان جهیزیه عروس میباشد که به تازگی شکل گرفته است و بسیاری از عروس و داماد ها برای اینکه در شروع زندگی یک خانه ایده آل داشته باشند از طراحان داخلی برای چیدمان وسایل جهیه خود کمک میگیرند.

پس مطمئاٌ باشید اگر وارد این حرفه شدید و به صورت تخصصی و اصولی کار کردید میتوانید درآمد خوبی داشته باشید و برای همیشه پروژه داشته باشید.

رازهای موفق ترین دکوراتور های داخلی

کسانی که ویژگی های زیر را داشته باشند جزو موفق ترین دکوراتور های دکوراسیون داخلی خواهند بود:

 • خلاقیت – یکی از مهم ترین عوامل موثر در یک طراحی داخلی خوب است. طراح داخلی باید ازخلاقیت خود در تطبیق مناسب ویژگی های کاربا نیاز مشتری استفاده کند.
 • مهارت عالی در سازماندهی – در شغل طراحی داخلی عوامل زیادی دخیل هستند که باید مد نظر قرار بگیرند تا کار به خوبی انجام شود.
 • مهارت مدیریت پروژه – برای کنترل و مدیریت عوامل مختلف از جمله دوزنده و نصاب پرده ها، نصاب کف پوش، نصاب در، پنجره و…
 • مهارت طراحی و مدل سازی کامپیوتری – به دلیل اینکه بخش اعظم طراحی بوسیله نرم افزارهای کامپیوتری انجام می گیرد.
 • اطلاع از محصولات، مواد و تجهیزات مرتبط به کار خود که در بازار موجود است.
 • مهارت ارتباطی موثر برای همکاری با تامین کنندگان، پیمانکاران و مشتریان
 • توانایی کنترل هزینه ها و انجام کار در چارچوب بودجه معین شده توسط مشتری

معرفی مراکز آموزش دکوراسیون داخلی و ورود به این رشته به صورت تخصصی

جوانان و دانش آموزان : اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه مند به یادگیری رشته دکوراسیون داخلی هستید شما باید پس از گذراندن سال اول متوسطه می وارد شاخه کاردانش شده و در رشته طراحی معماری داخلی تحصیل کنید و در صورت علاقه در دانشگاه نیز وارد شوید.

در کنار همه این موارد آموزشگاه های آزاد زیادی هستند که دوره های تخصصی طراحی داخلی را برگذار می کنند. آنهایی که نمی خواهند در طراحی داخلی تحصیل کنند، ولی به شغل طراحی داخلی علاقه دارند، می توانند این دوره ها را بگذرانند.

تعداد کل واحدها : ۱۳۴ واحد

دروس عمومی : ۲۰ واحد

دروس پایه : ۳۴ واحد

دروس اصلی : ۲۷ واحد

دروس تخصصی : ۳۹ واحد

دروس اختیاری : ۸ واحد

پایان نامه : ۶ واحد

دروس عمومی عبارتند از:

نام درستعداد واحدنام درستعداد واحد
ادبیات فارسی۳دو درس از دروس مبانی نظری اسلام۴
زبان عمومی۳یک درس از دروس اخلاق اسلامی۲
تربیت بدنی ۱۱یک درس از دروس انقلاب اسلامی۲
تربیت بدنی ۲۱یک درس از دروس تاریخ و تمدن اسلامی۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی۲جمع۲۰

دروس اصلی عبارتند از:

نام درستعداد واحدنام درستعداد واحد
مبانی معماری۲مبانی معماری داخلی۲
هندسه مناظر و مزایا۲انسان ، طبیعت ، معماری داخلی۲
انسان ، طبیعت ، وارگونومی۲مقدمات طراحی معماری۵
مقدمات طراحی داخلی معماری۵عکاسی ۱۲
عکاسی ۲۲نماد شناسی۲
هندسه کاربردی۳ریاضیات و آمار۳
فرم و فضا۳تنظیم شرایط اقلیمی۲
آشنایی با تاریخ معماری تزئینی۲آشنایی با تاریخ معماری۲
آشنایی با معماری تزئینی معاصر۲آشنایی با معماری جهان اسلام۲
متره و برآۀورد۲تئوری معماری داخلی۲
حجم شناسی و ماکت شناسی۳شناخت مواد و مصالح۲
باغ آرایی۲تاریخ مبلمان۲
تنظیم شرایط محیطی۲محوطه سازی۲
بیان معماری داخلی ۱۳بیان معماری۳
طرح معماری۳بیان معماری داخلی ۲۳
طرح معماری داخلی ۲۳طرح معماری داخلی ۱۳
اصول فنی ساختمان۲طراحی معماری داخلی ۳۳
طرح تغییر عملکرد معماری داخلی۲اصول فنی ساختمان ۲۲
مدیریت کارگاه۲عناصر مدلار و پیش ساخته۲
گرافیک معماری داخلی۲مقررات معماری داخلی۲
آشنایی با طراحی صنعتی ۲
جمع۱۰۰

کدام دانشگاه ها در رشته طراحی داخلی دانشجو پذیرش میکنند ؟

 • دانشگاه هنر
 • دانشگاه هنر شیراز
 • دانشگاه غیرانتفاعی ایوانکی
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد
 • دانشگاه غیر انتفاعی سوره
 • دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ تهران
 • دانشگاه غیرانتفاعی شمال – آمل

امیدوارم که این مطلب مورد قبول شما واقع شده باشد . در صورتی که میخواهید از جدیدترین مقالات و اجناس فروشگاه با خبر شوید کافیست عضو خبرنامه خانه نو شوید .

منابع : ویکی پدیا ، توکامگ ، ساختمون چی ، نیروا دکور

۹۵%
امتیازات

امتیاز دهی به این مقاله

امتیازات این مقاله بر اساس دیگر مقالات موجود در اینترنت بررسی و درجه بندی شده است . امیدواریم این مقاله توانسته باشد برای شما مفید واقع شده باشد

 • مفید بودن مقاله
 • تصاویر ویدئو مقاله

شما نیز میتوانید به این مقاله امتیاز دهید کافیست میزان رضایت خود را با تعداد ستاره ها مشخص کنید

فروش فوق العاده
ما به زودی محصولاتی زیر قیمت بازار که بر اساس دلار هفت هزارتومانی میباشد به مدت محدود در سایت جهت فروش قرار خواهیم داد ، اگر میخواهید جز اولین نفراتی باشید که این محصولات را خریداری میکنید ایمیل خود را وارد کنید تا به شما اطلاع دهیم
بعد از ثبت ایملتان حتماً به ایمیل خود بروید و تائیدیه را انجام دهید
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.